Ekonomi

AB: İki devletli çözüme yatırım yapılmalı

AB Konseyi Lideri Von der Leyen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çağrısı üzerine Paris’teki toplantıya katıldı. “Gazze için Uluslararası İnsani Yardım Konferansı”O konuştu.

Birliğin Mısır üzerinden Gazze’ye yardım ulaştırma çabalarına ve deniz yoluyla insani koridor oluşturma çalışmalarına değinen Von der Leyen, bunların kısa vadeli adımlar olduğunu belirtti.

von der Leyen, “Ana sorunun iki devletli çözümüne bölgesel ve uluslararası ortaklarla birlikte yatırım yapmak”Öyle olduğunu vurguladı.

Konferansta konuşan AB Konseyi Lideri Charles Michel, İsrail-Filistin sorununa yaklaşımını değerlendirdi. “çifte standart”Durumun böyle olamayacağına işaret ederek, İsrail’in uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde kendini savunma hakkını kullanması gerektiğini ifade etti.

“Gazze’deki insani durumun vahim olduğunu görüyoruz.”Çatışmaların insani açıdan durdurulması ve insani koridorların oluşturulması çağrısında bulunan Michel, Birliğin Mısır ve Ürdün gibi bölge ülkelerine verdiği desteği yineledi.

habercigli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu